פיזיותרפיה לרצפת האגן ו"יוגה נשית"-דבי דרסלר

דבי דרסלר

        

 

פיזיותרפיה לרצפת האגן לנשים הוא תחום טיפולי שנוגע לנשים בכל הגילאים.


מצב רצפת האגן מושפע ויכול להשתבש מחינוך בילדותנו להרגלי התרוקנות מסוימים,מהריון.לידה.יחסי מין,הרגלי תזונה ושתיה,עצירות כרונית,גיל המעבר ,ניתוחים בבטן התחתונה והזדקנות.
רצפת האגן חשובה בשליטה על השתן המעיים וגזים,החזקת אברי האגן ובטן תחתונה במקומם,חשוב בתפקוד המיני –שרירי רצפת האגן גמישים וחזקים תורמים לתחושה והנאה בזמן מגע מיני וכן למניעת בריחת שתן גם ביחסי מין ומניעת כאב במיניות.

 

כל שיבוש יכול להחליש את שרירי רצפת האגן,לגרום לדליפות שתן ומעיים .סוגי הדליפות הן דליפת שתן במאמץ כמו שעול צחוק וקפיצה ,קושי קבוע בהתאפקות לשתן של יותר משעתיים,קימה בלילה מעל פעם לשתן,דליפת גזים לא רצונית דליפת צואה וכאבים ביחסי מין.

 

תופעה יותר נפוצה שלא תמיד מודעים אליה –היא צניחת שלפוחית ,רחם,חלחולת לתוך הנרתיק או מחוץ לנרתיק .תופעות שקשורות להחלשות ומתיחת רקמות רכות שמחברות את  האברים לבטן ולרצפת האגן.
התופעה קורית מהמשקל הנוסף בהריון ומאמצים בזמן ההריון ולידה –מאמצים בכלל(של שרירי בטן)כמו הרמת משקלים, שעול כרוני עצירות כרונית,(לחיצות בשירותים).צניחה יכולה לגרום לדליפות שתן ומעיים או רק להוות אי נוחות.אין תמיד קשר(של הצניחה) למספר הריונות או מאמץ בלידה אלא לסוג הרקמה של האשה שלעתים יותר פגיעה למתיחה.


ככל שנכיר ונפעיל יותר ( ונכון )את רצפת האגן לפני ואחרי לידות נשמור על תפקוד תקין של השתן ומעיים ונפחית בסכנה לצניחות האברים .


הטיפול הפיזיותרפי מורכב מ3 היבטים טיפוליים:


1.הסבר אנטומי והכרת ההתנהגות הנכונה של מערכת השתן והמעיים. הדרכה להרגלים נכונים שיכולים לעזר בחלק מהשיבושים –לדוגמה :כשיש קושי בהתאפקות לשתן כדאי להמנע מקפאין בכלל ולדאוג לשתיה מספקת לפחות ליטר וחצי (עדיף מים).


2.זיהוי ,הכרת והפעלת שרירי רצפת האגן (או הרפיה),בבדיקה ישירה של השרירים בנרתיק או פי הטבעת ובאמצעות ביופידבק(משוב ויזואלי לפעילות פיזית בגוף-לראות שרירים פנימיים –כיצד פועלים, על צג המחשב).התרגול הינו לפי סוג הבעיה .ניתנות הנחיות ספציפיות לכל מקרה בנפרד וגם הדרכה ליישום ביומיום (כווץ ממושך .כווץ מהיר וקצר או הרפית השריר...)


3.גירויים חשמליים לרצפת האגן .אין בכך כאב-עוזר לשיפור ההולכה העצבית סביב השלפוחית והשרירים ,שיפור זרימת הדם וחילוף החמרים ובכך משפר את היכולת השרירית של רצפת האגן ותפקוד מערכת השתן והמעיים.

 

כפיזיותרפיסטית מומחית לרצפת האגן כ15 שנה (35 שנה בכלל –תחומים אחרים)ובעלת נסיון ביוגה(איינגר)מצאתי שיש להמשיך ,לאחר הטיפול הפרטני בפעילות גופנית כדי לשמר את תוצאות הטיפול.הוספתי לטיפולים תנוחות מ"איינגר"יוגה (באופן אינטואיטיבי הרגשתי שזה תורם ומשלים את הטיפולים) כחלק מהתרגול הביתי –לשם המשך חיזוק רצפת האגן ושמירת תוצאות הטיפולים.
כך הגעתי ללמוד בקורס למורות ל"יוגה נשית " וכיום יודעת שזו ההשלמה הטובה ביותר וההמשך הרצוי לטיפולי רצפת האגן מכל הסוגים לנשים .


כידוע ,מאד קשה להתמיד בתרגול באופן עצמאי והדבר הכרחי לפתרון ושמירת הטבה של בעיות רצפת אגן והטיפול הפיזיותרפי .


התרגול הפיזי עם הכרת ומודעות למולה בנדה,הקשר לנשימה ,במיוחד נשיפה ,התנוחות המגוונות עם ההקשרים הרגשיים בכל שעור ובכל תרגיל  מאפשרים לאשה להתחבר ולזכור כל הזמן את חשיבות רצפת האגן וכל אחד מאברי האגן.   כך יש סיכוי שאשה עם בעיה ברצפת האגן /שתן או מעיים תפעיל יותר את השרירים גם בשעור וגם ביומיום שזו המטרה הסופית בכל טיפול.


דבי דרסלר
פיזיותרפיסטית מומחית לשיקום רצפת האגן .
קליניקה פרטית :מושב נורדיה בשרון .(וגם בקופת חולים כללית /חדרה)
טלפונים :09-8619979בית.  054-6799274נייד.
אתר מקצועי :e-shlita.com
מייל :             doron_d@netvision.net.il