רצפת האגן ככלי ליצירת שינוי בהתנהלות נשית יומיומית 'תבונת הגוף הנשי' ורד שמור רבינוביץ'

ורד שמור רבינוביץ'

 

 

 

דמיינו לעצמכן תמונה.... משך מאות שנים עמדו נשים במערות, בחשו מרק ביד אחת, נענעו את התינוק על ירך אחת ו...בעטו את הממותה השעירה אל מחוץ לדלת ברגל השניה.

התפתחנו תוך שאנו צריכות להתרכז ביותר ממשימה אחת בכל פעם, והבנו את ההשלכות של מעשנו לא רק על עצמנו אלא גם על היחידה המשפחתית או השבט כולו.

כיום לכל אחת יש מערה ו"חיי האשה המודרנית מאופיינים במטלות, בדרישות תובעניות, ובעומס רב, אומרת רותי קודין בספרה "חוכמת הנשיות" ובסופו של דבר יוצרים לחץ נפשי ושחיקה מתמדת. התוצאה היא חוסר שביעות רצון, עצבנות יתר, ריקנות, ותחושה כללית של חוסר שליטה".
זיהוי מקורות הכוח בחיינו והתחברות אל ערוצי אנרגיה, חוסכים פיזור ומביאים למיקוד אנרגיה ממקורות זמינים המצויים בחיינו.

 

אחד ממקורות הכוח העיקריים עבור האישה, הוא קשר אינטימי.
בספרה "גופה של אישה תבונתה של אישה, הדרך לבריאות גופנית ורגשית " אומרת ד"ר כריסטיאן נורת'רופ: "נשים מגייסות יותר חלקים של המוח כאשר הן מתקשרות, הן יוצרות קשר טוב יותר לתבונת הגוף שלהן בזמן שהן מדברות וחושבות. זאת אומרת שכאשר נשים מנהלות שיחה, יש להן את היכולת ל'דעת' באמצעות גופן ובאמצעות מוחותיהן בעת ובעונה".

 

 

" כיום ידוע כי מבחינה מדעית מחשבותינו, רגשותינו והמוח שלנו מתקשרים ישירות עם: מערכת החיסון, מערכת העצבים, מערכת ההורמונים שלנו וגם עם איברי גופנו. ..הורמונים לדוגמה הם מולקולות המעבירות רגשות ומחשבות, גם תאי החיסון. השחלות והרחם יוצרים הורמונים (אסטרוגן ופרוגסטרון) המשפיעים על רגשות ומחשבות. אם כן קל להבין שכאשר אנו עצובות ואיברינו הנשיים "חשים" עצב, תפקודיהם מושפעים מכך.

 

היוגה גם היא מתייחסת לקשר האינטימי כקשר עיקרי והוליסטי.
בספרו "לב היוגה" דסיקשר מתייחס למשמעות המושג יוגה ואומר:
"אחד מפירושי היוגה הוא "להתחבר", חיבור יחדיו היוצר כוונה ואיחוד.

 

ככל שאנו מתקדמים בתרגול, אנו הופכים מודעים יותר לטבע ההוליסטי של הווייתנו, ומכירים בכך שאנו עשויים מגוף, נשימה, תודעה ועוד. עלינו לשלב את כל ההיבטים של עצמנו ולעשות זאת צעד אחרי צעד.

" היוגה מנסה ליצור מצב בו אנו נוכחות בכל פעולה, בכל רגע.  היתרון ב"להיות בתשומת לב מלאה" הוא: ביצוע משימה טוב יותר, מודעות לפעולות שלנו ומניעת טעויות.

משמעות נוספת היא "להשיג את מה שקודם היה בלתי ניתן להשגה". נקודת המפתח לרעיון זה היא שיש דבר שכרגע איננו יכולים לעשותו, כאשר נמצא את האמצעי כדי לממש את הרצון הזה -  צעד זה הוא יוגה.
למעשה, שינוי הוא יוגה, כל שינוי.

 

ידיעת השינוי הינו הדבר הכי קבוע בהתנהלות הנשית היומיומית. איבר נשי הרגיש לשינויים העוברים עלינו והנתון לשינוי מתמיד בעצמו, הוא רצפת האגן.

זהו מקור כוח עיקרי נוסף עבור האישה,  השליטה בשרירי רצפת האגן. זהו איבר מרכזי בגוף הנשי, הנימצא באגן, אזור מרכזי בגוף שלנו. איבר היוצר קשר ושיתוף פעולה עם מערכות עיקריות בגוף שלנו: ההורמונאלית, העיצבית הריגשית, היציבה ועוד.. היכולת לתרגל, להקשיב ולשלוט באזור זה כמו גם לשחרר באופן מלא, מאפשרת לנו הנשים להיות בחיבור, בקשר, באיחוד מלא עם כל הווייתנו.

"..על מנת להיות בריאות לגמרי, נשים חייבות להתחיל להעריך את התבונה שלהן, הבאה לידי ביטוי בכל הווייתן- גוף, נפש ורוח." ד"ר כריסטיאן נורת'רופ


ורד שמור רבינוביץ' – Bdance
מורה ליוגה נשית, מנחה סדנאות 'רצפת האגן – המפתח הסודי', מלווה תהליכי התמקדות (focusing ).


מקורות
"המושג יוגה ומשמעותו", מתוך הספר לב היוגה (The Heart of Yoga), ט. ק. וו. דסיקשר,                
  תרגמו לעברית: עופר בן-גד ואפרת בת-אל.
"גופה של אישה תבונתה של אישה, הדרך לבריאות גופנית ורגשית" ד"ר כריסטיאן נורת'רופ.
"חוכמת הנשיות" , רותי קודין.