אורית האוזמן גל כותבת על יוגה נשית

אורית האוזמן גל

היוגה הנשית היא נשית? גברית? או מתאימה לשני המינים באותה המידה??
או מה מה בין יוגה לנשים

 

 

בראשית ימי היוגה היא נכתבה לגברים מאז ועד למאה השנים האחרונות תרגלו יוגה בעיקר גברים. מתחילת המאה שעברה הולך והעולה בהתמדה מספר המתרגלות. כיום, במערב רוב המתרגלים הן למעשה מתרגלות.
שיטת היוגה הנשית שפותחה על ידי מירה ארצי פדן מתרכזת בהתאמת תרגול היוגה לגוף הנשי: למחזוריות החודשית ולמעגלי החיים: פריון, הריון, לידה ואחרי לידה וגיל המעבר.
ביוגה הנשית התרגול מכוון לאיזון הפרשה ההורמונלית ומושם דגש על עבודה עם האגן המזרימה דם ויוצרת תנועה באברי האגן. כמו גם עבודה עם השרירים המיצבים.

מנסיוני האישי כל אחד נותן פרוש אישי לתרגול ומתחבר מהמקום שלו..
במקור תרגול היוגה הנשית מתחיל במונח מולה בנדה- עבודה עם שרירי קרקעית אגן ושרירי הליבה המולה בנדה קשורה בתרגול איזוטרי של היוגה. המילה הסנסקריט מולה פירושה שורש יציב, מקור, בסיס, חלק תחתון. בנדה פרושה- נעילה, שליטה, סגירה. יחד מולה בנדה מהווה איסוף של שרירי קרקעית האגן באזור הפרינאום במולדהרה צ'קרה - שהיא מושב הקונדוליני.
למעשה מדובר בשרירי קרקעית האגן כשישנן הגדרות יוגיות לכל סוג של כווץ לפי קבוצות השרירים: שופכה, נרתיק ופי הטבעת. השמות וההגדרות משתנים בין הזרמים השונים ביוגה.
עבודה עם מערכת השרירים המייצבת מהווה בסיס חשוב בגוף ליציבה ולאיברים הפנימיים, בהריון, בלידה ואחרי הלידה. שרירי קרקעית האגן קשורים למערכת העיכול, הרבייה והשתן שהן חשובות לקיומנו.
מבחינת היוגה צ'קרה זו קשורה בהארה רוחנית על ידי תרגול רוחני ופיזי אף ניתן להגיע להארה. מהחוויה שלי העבודה הפיזית הזו גורמת להעצמה אישית.

בעת לימודי בהודו פגשתי מורים ליוגה (גברים) המתרגלים מולה בנדה באופן שגרתי כחלק משגרת התרגול שלהם.
גם לגברים יש אברים חשובים באגן: מערכת השתן, מערכת העיכול בדומה לנשים וכן מערכת הרביה והמין ובלוטת הערמונית. אינני מכירה מחקר מדעי בנושא. אך אני סבורה שמי שיבדוק יגלה שתרגול המולה בנדה והיוגה המכונה נשית תורם רבות גם לבריאות הגבר.

 

 

אורית האוזמן גל
www.yogaor.co.il
0505662366