הצ'אקרה השנייה - צ'אקרת הירח

הצ'אקרה השנייה –  צ'אקרת הירח  

 "על הקשר בין מניות וכסף"

כתבה : הילה פיאלקוב

היסוד שלה - מים

האיכות  שלה-  יצירתיות

הצ'אקרה השנייה אחראית על היצירתיות בחיינו במובן העמוק ביותר של המילה.

היא ממוקמת באזור האגן, מקום המסמל יצר ויצירה. קשורה לפריון שלנו, למניות שלנו, ליכולת שלנו לברוא חיים.

האגן הנו מיכל, תפקידו הפיזי האבולוציוני: המקום ממנו נולדים ילדים לעולם. אך לאגן ולרחם יש גם תפקיד רגשי זהו גם המקום ממנו נולדות יצירות בכל התחומים, תובנות, רעיונות ומיזמים.

 

 האגן בתפקידו המכיל, הנו מקום  אליו אנחנו מכניסות אהבה ותשוקה אך גם סודות, טראומות ופחדים.

טראומות שאין לנו יכולת להתמודד איתם כמו למשל ניצול מיני בילדות, התעללות או אבדן בגיל צעיר, נדחקות פנימה ומוטמנות באגן עד לרגע שבו נוכל להתמודד איתן. הצפה של כאב או מחלות באזור זה הן קריאה להתייחסות, לסוד או מסר מהעבר שיש לאגן להעביר לנו.

 

הרבה פעמים הריון ולידה יוצרים טלטלה  פיזית ורגשית באזור זה והאישה מוצאת את עצמה מוצפת.

אני מאמינה שיש קשר בין דיכאון אחרי לידה ובין טלטול שעוברת הצא'קרה השנייה. מניסיוני, נשים רבות  עשו שינויים מרחקי לכת הן בקריירה שלהן הן במערכות היחסים שלהן עם אמא שלהן עם בני הזוג שלהן ובעיקר עם עצמן, שבעקבות הריון ולידה.

 

בעידן המודרני פריון קשור גם להצלחה כלכלית, ליכולת לייצר כסף, לחוסר תלות כלכלית, ליכולת לייצר עצמאות ובטחון אישי וכלכלי.

 

אברי הגוף ששייכים לצ'אקרה השנייה הם: אברי המין, המעי הגס, החוליות התחתונות, אגן הירכיים, שרירי הגוף, הכליות, הלימפה, שלפוחית השתן, איזור המותניים, תוספתן. בעיות פזיות הקשורות לצ'אקרה השנייה בעיות פריון, כאבים כרוניים בגב התחתון, באגן ובמפרקי הירכיים, בעיות במערכת השתן.

חוסר איזון של הצ'אקרה השנייה מתאפיין בתחושת אשמה ובושה בכל הקשור למניות או לאני הפנימי וכן התחושה של ביטול עצמי למען אחרים. פחד מעוני, פחד שלא אוכל לדאוג לעצמי מבחינה כלכלית, הצורך להישאר עם גבר חזק כדי שיגן עלי (בטחון אישי וכלכלי).

כאשר הצ'אקרה מאוזנת, אנו מרגישות בייחודיות שלנו אך גם פתוחות לקבל את האחר. אנו מפעילות את העוצמה הפנימית שלנו ואת היכולת ליצור בכל התחומים.

את מוזמנת לשאול את השאלות הבאות:

באלו מקומות בחיי אני מרגישה יצירתית, פורייה?

מהם האמונות המגבילות שיש לי בקשר לכסף וממי שמעתי אותם?

מהם הדברים שמעוררים בי תחושה של אשמה או בושה?

מה יחסך לגבי מניות והנאה?

 

מן האגדות:

סיפור סינדרלה האגדה הקלאסית של כל הזמנים, משקפת בדייקנות את הבעיות של הצ'אקרה השנייה. במשך דורות נשים התחנכו על ברכי אגדה זו שהפכה לפנטזיה הנשית של כל הזמנים. "שמשהו חזק חתיך ועשיר יבוא ויגאל אותי מייסורי העוני, ההשפלה והבדידות." ובכדי לזכות בכל הקופה עלי להיות צייתנית, מרצה, טובת לב ולהמשיך לחייך ולשיר גם שהחיים משתינים עלי בקשת. לכאורה יש לאגדה סוף טוב, הפנטזיה מומשה. האמנם...?

 

לסיכום:

הצ'אקרה השנייה היא מערכות יחסים (שלנו עם עצמנו, עם בני הזוג שלנו, עם כסף, עם היצירתיות והפוריות שלנו) ולכן משמעותית מאוד עבור נשים

עבודה על הצ'אקרה השנייה נותנת תחושת ביטחון אישי, עצמה פנימית, חושניות, יכולת להרגיש בנוח עם הגוף שלי גם ביחסים עם בני המין השני, יחס בריא למין ועלייה בתשוקה המינית. תחושה של יצירתיות מתפרצת ופוריות בכל תחומי החיים.

 

מה יש ליוגה הנשית להציע?

היוגה הנשית שמה את האגן במרכז, דיאלוג עם האגן היא בבסיסה של תרגול היוגה הנשית. בתרגול היוגה הנשית אנחנו מאפשרות לאגן שלנו להעלות עבורנו מסרים בצורת דימוי מילה צבע או תמונה. זה נשמע אולי מוזר אבל נשים רבות מקבלות מסרים ברורים ופשוטים מהגוף שלהן ברגע שהן מאפשרות למרחב של שקט והקשבה פשוטה להיות.

איכות המים של הצ'אקרה השנייה מחוברת אל הגאות והשפל, אל מחזוריות הירח הקשור גם למחזוריות החודשית של האישה. תרגול המותאם למחזוריות החודשית משפר את איכות החיים ועוזר לאיזון של הצ'אקרה השנייה.

תנוחות שמאזנות את הצ'אקרה השניה – קוברה, דאנורה אסנה,  קאפוטאסנה.

 

בנימה אישית

החוויה האישית שלי של לידות קשות ודיכאונות אחרי לידה הביאו אותי לגלות את התרגול של היוגה הנשית. דרך עבודה עם המולה בנדהה , דיאלוג עם האגן ותרגול המותאם למחזוריות שלי עברתי שיקום ארוך. זה לא קרה ביום אחד. האגן שלי אגר טראומות כעסים פחדים וכל מני שדים אחרים. התמדה בתרגול עוזרת לי בייצוב חיי בשיפור הבריאות הפיזית והרגשית. מצאתי בתוכי מעיין של יצירתיות, המשתקפת בתחומים רבים של חיי הן בתחום המקצועי והאישי.

 

06-11-2015     איילת סלע הררי
הילה תודה רבה על מאמר כל כך עמוק ומלא תוכן מקורי ועוצמתי לנו הנשים