תרגול מומלץ לאחר הפלה - סיוון טרגר

 

סיוון טרגר, מורה ליוגה נשית ביודפת ובגליל המערבי  -  sivan_t@yahoo.com
                             
כל הפלה היא חוויה של אובדן. כמו בכל אובדן, גם בהפלה קיים כאב גדול וצורך להתאבל, לתת מקום לכאב, להיות בו, להכיל אותו. הפלה היא חוויה טראומטית שיש לעבד.
הגוף חווה טראומה, כמו כן הנפש, הגוף זקוק לשיקום וריפוי, כמו כן הנפש. בחוויה זו קיימת קשת רחבה של רגשות ותחושות: כאב, צער, רגשות אשמה, תחושה של בגידה של הגוף, של העובר, כעס, ריקנות, בדידות, משהו לא בסדר איתי ועוד.


יש שם צורך בתמיכה, בהקשבה, בנתינת לגיטימציה, בהכלה של כל מה שהאישה מביאה.
בהפלה, כמו בכל משבר בחיינו ישנה אפשרות למשהו אחר...להתבוננות, התכנסות, הפניית תשומת הלב  פנימה, חיבור אל הרוח, חיבור אל העצמי ומשם תחילת תהליך ריפוי וצמיחה.
 

היוגה הנשית היא כלי תמיכה. קיימת בה היכולת לשקם, לרפא, לחבר מחדש אל הגוף, אל האמון בגוף, אל המרכז הפנימי, אל העוגן. היא דרך לתת לגיטימציה לתחושות לעלות, להציף, לחוות, לעמוד מולן, להכיל אותן ולעשות עבודה מרפאת. בעזרת תרגול, נשימה, העלאת דימויים וכתיבה ישנה אפשרות לגדול מהמשבר, לגלות גם את הטוב שהמשבר העניק לי, את המתנה שקיימת שם.
 

היוגה הנשית נותנת הזדמנות לחוות את שוב את הגוף ממקום יציב יותר, בטוח יותר. לאסוף את החלקים שהתפזרו בעקבות החוויה ולחוות שוב את הכוחות הקיימים בתוכי.
התרגול יהיה תרגול עדין. חיבור האישה לנשימה – הפניית תשומת הלב פנימה, השקטת המערכת הסימפטית, הרבה חיבור אל האגן, אל הבטן, נשימה והתרחבות, התבוננות והעלאת דימויים מהרחם. התבוננות בכל מה שעולה, על מה אני מוותרת? מה מיותר לי כרגע? חוויה של מיקוד ודיוק עם התמסרות וריכוך בנשיפה ארוכה, התרחבות והתמלאות של בית החזה והלב בשאיפה מלאה.
 

עבודת מולה באנדה – איסוף וייצוב פנימי, חיבור אל המרכז והבסיס. עבודה עם האגן והמותנית, תנועות ותנוחות המשחררות מתח מהאגן. תנוחות שיווי משקל. תנוחת האישה. תנוחות הפותחות את בית החזה ומקלעת השמש ומפחיתות עומס מהעורף וחגורת כתפיים. עבודת השתרשות אל האדמה. שימוש בקול ובכתיבה אינטואיטיבית.

 

סיפור אישי:
"אני מודה על ההזדמנות לחוויה הקשה הזו. ולו רק בכדי שאוכל להבין באמת מה עברו אותן נשים מקסימות (אלו שפגשתי ואלו שלא) שידעו אובדן שכזה. ולו רק כדי לדעת מהי החוויה הזו המשותפת לכל כך הרבה נשים. ולו רק כדי לעבור תהליך מדהים ועוצמתי עם עצמי, דרך הכאב, העצב, הפחד, האכזבה ותחושת הבגידה. דרך השאלות וההתלבטויות ולבסוף ההקשבה אל הקול הפנימי. דרך ההתכנסות פנימה וגילוי כוחות ההתמודדות הקיימים בי. דרך המפגש העמוק הנדיר עם עצמי.
ולו רק כדי לחוות את הפרידה ממך: עובר, תינוק, ילד שלי, אחרי מסע משותף של 11 שבועות שבעצם כה דומה למסע שאנו עוברים עכשיו...דומה ושונה. עם אותם שלבים של ללמוד לאהוב אותך ולקבל אותך ועכשיו ללמוד לאהוב אותך מחדש ולהיפרד ממך.
אני מודה על ימים אלו של המתנה של שקט מקודש, ימים של הכלה.
אני מרגישה אותך במקום הכי לא מוכר ונדיר – הרוחני. אתה הרי כבר לא בפיסיות שלך. אתה נשמה טהורה שהיא חלק ממני ובתוכי. אני מרגישה זכות לשאת אותך ברחם שלי ולהעניק לך בית, הגנה ורחמים לפני שתיאסף למקום אליו אתה נקרא. לפני שתיאסף לגנו של אלוהים – זה המיועד לנשמות טהורות כמוך שלא נולדות לעולם.
ואני המון, המון מודה לכל אהובותיי שתומכות בי תמיכה יקרה מפז המפגישה אותי שוב עם הידיעה שאני לא לבדי בעולם וברת מזל אני. אחיותיי, גיסותיי, חברותיי ותיקות וחדשות שדאגו והזדהו, העניקו מאהבתן הגדולה והאירו לי את הדרך בזכות חוכמתן וניסיונן.
אני מודה לשותפי לחיים, אהוב ליבי.
ואני מודה לך ילדי, על לימוד בעל ערך גדול, על שאתה פותח את ליבי – על הכל.
אני אוהבת אותך. אתה יקר לי.
להתראות, אמא."

 

            

לתרגול:

 

חלק ראשון

חלק שני

חלק שלישי

חלק אחרון