הריון ולידה

יוגה בחדר לידה

הלידה היא בדרך כלל תהליך שמתרחש במרחב לא מוכר , בבית החולים. כדי שתוכל הלידה להתקדם ללא הפרעה, על היולדת לחוש בטוחה ומוגנת. בן הזוג יכול לספק תחושת הגנה. דולה - תומכת לידה, מיילדת מוכרת, יכולות ללוות את היולדת בדרכה המיוחדת.
לידה אינה אירוע צפוי. כמו החיים. אם עברת קורס הכנה ללידה, אם תרגלת יוגה במהלך ההיריון, תוכלי להגיע ללידה מוכנה יותר, בטוחה יותר בגופך ובנפשך.
דבר לא מכין אותנו בחיינו הרגילים לעוצמות של התהליך המרגש הזה. הכאב הפיזי, ההתרגשות העצומה, השמחה והפחד - הכל מגיע בעוצמות לא מוכרות.
היוגה יכולה ללוות אותך לאורך כל הדרך, בלידה המיוחדת שלך. בין אם תלדי ללא משככי כאבים, בעזרתם או בניתוח קיסרי, תוכל היוגה להיות שם בשבילך. תנוחות ותנועות המשחררות את האגן, נשימות מרגיעות ומלאות המשפרות את כמות החמצן הזורמת אל התינוק שלך ואל הרחם. הצירים יהיו יעילים יותר. 
תרגול היוגה בתקופת ההיריון יכין לא רק את גופך אלא גם ובעיקר את נפשך. היוגה מלדמת אותנו  להיות עם מה שקורה עכשיו, לנשום ולדעת שהכל בשינוי - ציר כואב, פחד, לנשום נשימות מלאות ולדעת שזה עובר. מתוך ההקשבה המדוייקת תוכלי לבחור את מה שיהיה נכון לך באותו הרגע, לפי כוחותיך.

 

תנוחות לצירים וללידה

כאשר הצירים מתקדמים, בשלבים הראשונים, תנוחות עמידה יעילות מאוד כדי להשתמש בכוח הכובד ובתנועה ולעזור לתינוק לרדת ולפתוח את צוואר הרחם.
  
תנוחות עמידה:
עמידה מול קיר כשאת מנענעת את האגן, רוקדת ריקוד בטן קל, נושפת ונוהמת. הברכיים כפופות.
בשלבים הראשונים הקפידי על הפניית העקבים החוצה כדי שהמפרק האחורי של האגן, הסקרו איליאק , יהיה פתוח ויאפשר לתינוק לרדת למטה.
בין הצירים, הרפי הכל, נוחי. שכבי על הצד או ביוגה מודרה ונסי להירגע.
 אם קשה לך לשכב בכל פעם, רפדי כיסא בכריות ושבי בזוית קדימה, כשאת מניחה את הראש על האמות שעל משען הכיסא, והישבן כמעט באויר.
 
עמידה מול בן הזוג, כשאת השענת עליו ומרפה את האגן. הישעני עליו ונשמי. שוב הקפידי על עקבים החוצה ונשפי ארוכות.
 
עמידה מול קיר עם רגל אחת לאחור:

הישעני על האמות על הקיר. גב נוטה באלכסון אל הקיר. קחי את רגל ימין לאחור, ברך שמאל כפופה. קרבי את העקב הימני אל הרצפה. הרגישי את המתיחה לאורך השוק הימני. נשפי. עם הציר, נענעי את האגן על פי הצורך שלך. החליפי רגליים. כאשר הרגל מתארכת לאחור, את משפרת את החזר הדם הורידי מהגפיים אל הלב. בתנוחה זו את יכולה לקבל עיסוי בגב התחתון עם כל ציר.

 

 

הליכה:
יכולה לזרז מאוד את השלבים הראשונים אך אל תתעייפי ואל תגזימי. נוחי בין הצירים והרפי.
  
 
עזרה למהלך הלידה:
1. בן הזוג יכול לעסות את הגב התחתון והאגן אם זה מתאים לך. כדאי ללמוד עיסוי התומך בלידה בקורס הכנה ללידה.
2. עליך לשמור על תנוחות היוצרות א – סימטריה באגן כמו ניענועים שלו או הטיות קלות לפנים   
ולצדדים. א- סימטריה זו מאפשרת מרחב באגן ולתינוק יש אפשרות טובה יותר להתקדם בתעלת הלידה.
3. הרחם נוטה קדימה עם כל ציר. לכן את רוצה להישען מעט קדימה כדי לאפשר את התנועה הטבעית של שלה. הימנעי משכיבה על הגב.
4. עליך למצוא את האיזון הנכון והמתאים בין תנועתיות והליכה לבין כינוס, הרפיה ומנוחה. את רוצה לשמור על כוחותיך לשלבים המתקדמים ולא להגיע אליהם מותשת מתנועתיות יתר.
 
 
הלידה מתקדמת:
כאשר הצואר מגיע לפתיחה של 4-5 סמ', נשים רבות חוות תסכול ויאוש. כבר חלפו מספר שעות ונראה שיש עוד דרך ארוכה. תחושות אלו חשובות במהלך הלידה והן חלק מהתהליך. הן מחייבות אותך רגע להרפות, להתכנס ולמצוא בתוכך כוחות מחודשים. בכי זו דרך מצויינת של הגוף לשחרר מתח. הגוף מתרכך ומתמסר לתהליך. צוואר הרחם ישתחרר ויפתח ביתר קלות.

כניסה למים חמים או למקלחת יעילה מאוד. הכאב מתחזק מאוד ועוד דרך ארוכה לפניך. זה הזמן לשימוש בצמחים או פרחי באך אם הכנת לך. אולי גם עיסוי טוב בשמנים.

אפשרי לעצמך להתמסר לכל ציר, לקבל אותו בברכה. הוא מבשר על התקדמות לקראת הפגישה עם התינוק שלך.

 

בשלב זה ישיבה על כדור וניענוע של האגן תהיה טובה לך מאוד. האגן משוחרר והתינוק יכול להתקדם עם כל ציר.

 

 

עמידה על 6 וניענועי אגן, כפי שתרגלת בהיריון. השתמשי בנשימות עם צליל נמוך. התמקדי בצוואר הרחם. דמייני את המסע המיוחד של התינוק שלך.
 

בתום הציר את יכולה לבוא ליוגה מודרה על כריות ולהרפות ולנוח.

 

 

אם המילדת מסכימה, את יכולה ללדת בתנוחה זו. כך האגן שלך מאוד משוחרר, התנועות המעגליות עוזרות לתינוק לצאת לאויר העולם והנרתיק גלוי לעיני המילדת כך שהסיכון לחתך קטן. היא יכולה לתמוך אותו ולעסות אותו. בתום הלידה התינוק יונח מתחתיך, את יכולה להביט בו, להתישב והיא תניח אותו עליך.
 
בין הצירים אפשר לישון שינה מלאה למספר דקות.
 
עמידה על 6 כאשר כף רגל אחת דורכת קדימה: זוהי תנוחה מצויינת לא-סימטריה באגן. עם תנועות מעגליות או קדימה ואחורה, האגן משתחרר והציר יעיל יותר.
 

מנוחה בשלב זה יכולה להיות בואג'ראסנה. האגן משוחרר ואת מתכנסת פנימה עם הנשימות.

 

 

אם את עומדת לאורך זמן על הברכיים, שחררי את הרגליים לאחור מפעם לפעם.
 
 
לידה:
זהו, עברת דרך ארוכה ואת יכולה ללדת.
התינוק נמוך מאוד, הצוואר פתוח בפתיחה מלאה.
 
כריעה:
אלו התנוחות הטובות ביותר בתנאי שתרגלת אותן בהיריון. כוח כובד יעיל מאוד, האגן פתוח ומשוחרר והתינוק יכול להתקדם בקלות בתעלת הלידה.
 

הישענות על בן הזוג עם הפנים אליו: מול בן הזוג את מניחה את הידיים מאחרי העורף שלו כשהוא נוטה מעט אחורה עם ברכיים כפופות. עם הציר את מכופפת ברכיים וממש נתלית עליו. שחררי את האגן ולחצי לפי הוראות גופך או המילדת. הפעם הפני את העקבים פנימה כדי שהמפרק האחורי של האגן יעזור בסחיטת התינוק החוצה.
הישענות על בן הזוג עם הפנים קדימה: כאשר גבך פונה אליו, את נשענת עליו והוא תומך בך מתחת לבתי השכי. הרפי עם הציר, נשפי ארוכות עם קולות נמוכים וכופפי את הברכיים.
בישיבה על כיסא לידה: אם נמצא כזה בחדר הלידה, את יכולה לשבת מעליו, בכריעה מלאה. בן הזוג יתמוך בך מאחור.
בישיבה על המיטה: גב המיטה מורם, בן הזוג נשען, יושב עם ברכיים כפופות ואת נשענת עליו בין הברכיים. הברכיים שלך לכיוון התקרה. עם כל ציר גבך מזדקף בתמיכתו מאחור, הוא יכול לתמוך את הברכיים שלך כך שתישארנה פסוקות ואת נושפת ומרפה את שרירי קרקעית האגן. בסוף הציר את נשענת עליו כשגבו אל גב המיטה המורמת.
אם יש בחדר הלידה בר או טבעות, את יכולה להיתלות עליהן ולשחרר היטב את שרירי קרקעית האגן עם כל נשיפה. כך הגב נשאר ארוך, כוח הכובד יעיל והאגן משוחרר.

 
חשוב לשמור על גב ארוך עם כל ציר ולא לעגל אותו כדי לא להפעיל את השריר האורכי של הבטן. שרירי הבטן הפעילים בתהליך הם האלכסוניים הפועלים ביעילות כאשר השריר האורכי נשאר ארוך.
 
שכיבה:
שכיבה על הגב אינה התנוחה המומלצת למהלך הלידה. כאשר את שוכבת על הגב, משקל הרחם מפריע לזרימת דם תקינה בגוף שכן אבי העורקים נלחץ מאוד. כך בעצם מופרעת זרימת הדם אל הרחם והצירים יעילים פחות.
לרחם יש נטיה טבעית במהלך ציר ליטות מעט קדימה. כאשר את שוכבת על הגב, היא לא תוכל לעשות זאת בגלל כוח הכובד.
כמו כן, ירידת התינוק למטה איטית יותר משום שהצירים יעילים פחות ואין שום תוספת של כוח הכבידה.
בשכיבה על הגב את נועלת את חלקו האחורי של האגן ונפחו קטן ב – 28%!!
 
אם את צריכה לשכב, מכל מיני סיבות, שכבי על צד שמאל.
כך החזר הדם ללב יהיה יעיל יותר, הצירים יהיו יעילים יותר והאגן יהיה מעט יותר משוחרר.

הרגל הימנית מוחזקת מעל גופך, הברך כפופה ובתמיכה טובה לרגל עם כל ציר, אפשר לקרב אותה מעט אל הכתף שלך. את נושפת וולוחצת אל תוך שרירי קרקעית האגן.

 

אם בכל זאת את מרגישה צורך לשכב על הגב, הגביהי מעט את משען המיטה והשתדלי עם כל ציר להעלות את החלק העליון של גופך לישיבה. זה מאוד נוח כאשר בן הזוג או המלווה שלך ישבו מאחרייך ויטו אותך קדימה אל תוך הציר. כשהוא עובר, תוכלי להטות את גבך לאחור ולנוח עד הציר הבא.

 

גופך עושה עבודה נהדרת בזכות הצירים. הכאבים מקדמים אותך אל המפגש המרגש ביותר בחייך. נשפי נשיפות ארוכות, הרפי את שרירי קרקעית האגן אותם חיזקת בהיריון. התמסרי לצירים ואפשרי להם לפתוח את צוואר הרחם.

 

אני ממליצה לך לקרוא את הפרק העוסק במשככי כאבים בספר "טבעי ללדת" כדי לבחור את משכך הכאבים המתאים לך בהתאם לצורך שלך בלידה.

 

 

לקריאה נוספת על: 

 

יוגה לאחר לידה 

 

בעיות נפוצות בהיריון