פוריות - מערכת יחסים ביני לבין גופי

כאשר האישה אינה חווה היריון ספונטני, ישנה תחושה של אכזבה עמוקה מהגוף. ככל שנמשכים הטיפולים, רמת האכזבה עולה. אכזבה זו, המלווה בכאב רב, מגבירה את רמת המתח – סטרס, בגוף ומשפיעה על נפשה ובריאותה של האישה. מתח זה, משפיע גם על ההזדמנות להרות. ידוע היום, כי הורמוני סטרס המופעלים על ידי מערכת העצבים הסימפטתית, משפיעים על תקופת הטיפולים ועלולים לעכב את הכניסה להיריון הרצוי. זוהי מערכת הידועה כ  -  FIGHT OR FLIGHT.

 

כאשר לומדת האישה לתרגל יוגה המתאימה לתקופת הטיפולים, היא יכולה להפחית את רמת המתח בגוף. זה מאפשר למערכת הפאראסימפטתית, זו האחראית על הרגיעה, הנינוחות, להיות פעילה ולהפחית את המתח. בתנוחות מתאימות, בנשימות יוגה מתאימות, ניתן על בסיס יומי לשפר את התחושה הנינוחה בגוף, ללמוד לאהוב אותו מחדש, לקבל את הדרך הייחודית אותה עוברת האישה.

מחקרים מראים כי נשים שתרגלו יוגה בתקופת הפוריות, נשים שקיבלו טכניקות להרפייה, הרו מהר יותר.

מניסיוני לאורך שנים ומניסיונן של מורות היוגה הנשית הרבות - נשים ששילבו את תרגול היוגה הנשית בצד טיפולי פוריות יכלו להפחית מתח ולשפר את איכות חייהן לאורך הדרך המורכבת - ובכך בהחלט לקצר את הדרך.

אך חשוב לומר כי תרגול היוגה הנשית אינו מחליף כל טיפול רפואי אחר!! אלא בא אך ורק לסייע לתהליך.

 

מרכזי פריון רבים בעולם משלבים בשנים האחרונות במסגרת הטיפול הרגיל גם יוגה, מדיטציה, טיפולי מגע ועוד.

בארץ, בשנים האחרונות גובר העניין בתמיכת נשים בטיפולי פוריות בדרכים נוספות. מרכזים לטיפול פוריות הבינו כי יש לאפשר למטופלות פריון להיעזר בתמיכה נוספת מעבר לטיפול הרפואי: רפואה משלימה, תנועה מתאימה, כלים רגשיים ועוד. על המטופלות לקבל כלים להפחית מתח, להתחבר מחדש לגוף ובכך אולי לעזור לתהליך בפריון.


תרגול היוגה הנשית מתמקד ברצפת האגן, בקשר שבין תנועת הנשימה לרצפת האגן, בהשפעת שרירי רצפת האגן ומערכת השרירים העמוקים על היציבה והאיזון בחיינו בעמידה, בשכיבה ובישיבה. אזור האגן חווה מתח רב בחיים המודרניים כתוצאה מישיבה ממושכת, מדפוסי תנועה לא נכונים, מעומס רב וממתח רגשי. בתרגול היוגה הנשית אנו לומדות לחזק את אברי האגן ולהזרים דם לאברים, לחזק את מערכת העצבים לאברים ולשפר את תפקוד מערכת הלימפה - זו שאחראית על ניקוי אברי הגוף. אנו משפרות בכך את תקפודם של הרחם, השחלות, מפרקי הירך. חיזוקם ישפיע על איזון הומרונאלי. 

 
כמו כן, משלבת היוגה הנשית תנוחות יוגה מוכרות בהתאם למחזוריות חיי האישה. היא מתמקדת בעבודה נכונה על שרירי הבטן בהתאם לצרכי האישה, עמוד השידרה  ובהבנה מעמיקה של תנועה, נשימה ופסקי זמן. פסקי הזמן הם הרווח שבקצה הנשיפה, רגע לפני בוא השאיפה ולהיפך. אך למעשה, פסקי הזמן האלו הם ההזדמנות של המתרגלת לקחת לעצמה מרחב של שקט, לעצור, להתבונן ולבחון בכל רגע את חייה.

בגלל השינויים הרבים והדרמטיים אותם עוברת אישה בטיפולי הפוריות, על תרגול היוגה להיות מותאם לשינוי. תרגול בימי הווסת אינו דומה לימים שלאחריו ולימי הטיפול. כמו כן לאחר הטיפול, משתנה התרגול ומתאים עצמו לקליטת ההיריון הרצוי.

 

 

אז מה עושים?
מתוך התרגול תוכל כל אישה לקחת לעצמה מספר תרגילים פשוטים ולבצע אותם באופן שיגרתי על מנת לשפר את איכות חייה.
כמובן שתרגול מעמיק ונכון המתאים גם לתרגול אישי בבית, מחייב פנייה למורה המתמחה בתרגול יוגה נשית.

1. התרגול החשוב ביותר הוא תרגול והבנה של נשימה:
חשוב לתרגל נשימה על בסיס קבוע, רצוי בשעה קבועה. משך התרגול יכול להתחיל מחמש דקות ולאט לאט לעלות על פי הצורך האישי.
אפשר לשבת או לשכב בנוחות, כאשר הכתפיים, השכמות והלסתות רפויות. לשים לב לתנועת הנשיפה עד סופה ולאפשר לה להתארך ללא מאמץ. כדי שהנשיפה תוכל להתארך, יש לשים לב לרווח שבקצה הנשיפה לפני שהאויר חוזר ונכנס בחזרה אל הגוף. על השאיפה להיות מתונה, לא עמוסה מידי. וגם בקצה השאיפה ניתן לחוות פסק זמן, רווח. לאט לאט הנשימה עצמה תתארך, ללא מאמץ.
תרגול הנשימה מתאים לשעות הבוקר והערב.

 

 

2. תנוחת האישה - סופטה בדה קונסנה:
בשכיבה על הגב, כפות רגליים צמודות, כריות מונחות מתחת לירכיים, ברכיים רפויות לצדדים. אם אין מתח במפרקי הירכיים, אפשר להזיז את הכריות. על המתנית להיות משוחררת, כלומר מעט מוקשתת. בתנוחה זו ניתן לשכב זמן ממושך אך חשוב להקפיד על תנוחה ללא מתח.
נשימה מלאה אל הבטן התחתונה, אל האגן, תאפשר הרפייה של האגן, של אברי האגן והפחתה של מתח. ניתן לשהות בתנוחה כמה שמתאים. זוהי תנוחה מומלצת לסוף כל יום, במיטה, לפני השינה. לאחר מספר דקות, אפשר לשחרר ולהרפות את הרגליים.
זוהי תנוחה מרגיעה, מאזנת, טובה לאברי האגן ולמפרקי הירכיים.

 

 

3. חתול:
בעמידה על שש, כפות ידיים מתחת לכתפיים וברכיים מתחת לאגן, מתנית משוחררת. לנשיפה, שרירי קרקעית האגן נאספים מעט והגב מתקמר, בשאיפה, מרפים את שרירי קרקעית האגן והגב מתקער. ממש כמו חתול.
תנוחה זו משחררת מתח מהמתנית, הגב התחתון והאגן.
זו תנוחה מתאימה לשעות הבוקר וניתן לתרגל אותה כמה שמתאים.

4. ישיבה בפיסוק:
בישיבה על כרית קטנה, הרגליים פרוסות לצדדים. יש להניח כיסא או כרית לפני הגוף ולאט לאט להטות את הגוף לפנים. אפשר להגדיל את הפיסוק וההטייה לפי צרכי הגוף אך בשום אופן לא לדחוק בו.
גם תנוחה זו משחררת מתח מהרגן ומפרקי הירכיים ומאריכה את הגב התחתון.
בתוך התנוחה יש להקפיד על נשימות מלאות.

5. ישיבת פרפר:
בישיבה על כרית קטנה, כפות הרגליים צמודות זו לזו, ברכיים פרוסות לצדדים. לאט לאט להניע את הירכיים והברכיים כמו נינפוף של פרפר ובהדרגה להעלות את התנועה. לשמור על נשימה מלאה. לאחר מספר נשימות - להרפות ולהטות את הגוף לפנים כמה שמתאים. להקפיד על נשימות מלאות והרפייה של הגוף העליון. במהלך התנוחה, אפשר לשים לב שהגוף לומד להתמסר להטייה ללא מתח.
גם תנוחה זו, כמו הקודמת, מתאימות לשעות הבוקר.

6. הרמות רגליים:
בשכיבה ליד הקיר, כרית קטנה מתחת לאגן. רגליים מתארכות על הקיר כשהעקבים החוצה. אפשר לשכב כך כמה שמתאים.
תנוחה זו משפרת את החזר הדם הורידי.
אם מתאים, אפשר לפסק את הרגליים על הקיר כדי לרווח את מפרקי הירכיים.
תנוחה זו מתאימה לשעות הערב.

7. הרמת אגן:
בימים שלאחר הווסת, אפשר להעמיק את התנועה הקודמת: להניח את כפות הרגליים על הקיר ולגלג לאט לאט את האגן למעלה. על שרירי קרקעית האגן להיות אסופים. כפות הרגליים יכולות לטפס לאט לאט עד לתנוחה של עמידת כתפיים בעזרת הקיר. אפשר לשהות כך למשך מספר נשימות מלאות ואז להוריד את האגן ולנוח בשכיבה על הצד.
אין לתרגל תנוחה זו לאחר טיפול ובימי הווסת.

לסיכום:
התרגול הייחודי לנשים מאפשר להבין ולחוות את:
·         רצפת האגן
·        הקשר העמוק שבין תנועת הנשימה לרצפת האגן
·        השפעת שרירי רצפת האגן ומערכת השרירים העמוקים שלנו על היציבה הן הפיזית והן המנטלית ביומיום
·        איזון האגן בעמידה, בשכיבה ובישיבה
·        תנוחות יוגה מוכרות ושילובן בהתאם למחזוריות שלנו כנשים
·        עבודה נכונה ותומכת עם שרירי הבטן
·        עבודה מעמיקה של תנועה, נשימה ופסקי זמן
·        נשימות מתאימות והקשר שלהן למצבים שונים בחיינו
         הבנה לגבי רגישות במפרקים בהתאם לשינויים הורמונליים
·        היכרות עמוקה עם ההורמונים המשפיעים על חיינו
·        עזרה עצמית על בסיס יומי על ידי תרגול מותאם

במהלך התרגול תלמד המתרגלת להקל על עצמה בבעיות האופייניות למהלך הטיפולים ובמהלך המחזור החודשי. היא לומדת להזהות אותן ולהתאים תרגול ותנוחות המסייעות לאי נוחות בעזרת מורה מנוסה. הפחתת המתח, זרימת דם טובה אל אברי האגן, תרגול על פי הטיפול, כל אלו יסייעו לאישה בתקופה סוערת זו.

 

ברשימת המורות המופיעה באתר תוכלי למצוא מורה המתמחה ביוגה נשית העוסקת בפריון.