מולה בנדהה - עבודה בקורס יוגה נשית שנה א'

שונטל ממן

מולה בנדהה - עבודה בקורס יוגה נשית שנה א'

כתבה: שונטל ממן

 

‏1 דצמבר, 2007
ממן שונטל, ארגוב אסתי , ברדז'יק שולמית, וגר דפנה
 
 
מולה בנדהה
הקדמה

המילה מולה בסנסקריט פירושה שורש, מקובע חזק, מקור או סיבה, בסיס הרגליים, החלק התחתון, תחתית, יסודות. את המילה בנדהה ניתן לפרש כנעילה, החזקה, סגירה. שתי המילים ביחד מתייחסות לכיווץ הצ'קרה מולהדרהה מושב הקונדנילי. הכיווץ מתרחש בפירנאום הנמצא בשורש עמוד השדרה או הגו. המולה-בנדהה ידועה כ"מנעול הפירנאום" כיווץ השרירים סביב הגוף הפירנאי בגברים ובצוואר הרחם הנשי (cervix) כדי לשחרר ולפקח על יצירת אנרגיה מהמולהדרהה צ'קרה. המולה בנדהה מתרחשת בו זמנית במספר רמות: ברמה הפיזית זהו הכיווץ הפיזי של השרירים. אך כשהכיווץ מעודן יותר זה ברמה האנרגטית, הכיווץ הוא של המולהדרהה צ'קרה. הגוף הפירנאי וה cervix משמשים טריגר לעזור לנו למקם את המרכז הפיזי של המולהדרהה צ'קרה.


חשיבות המולה-בנדהה
המולה בנדהה מובילה להיערכות מחודשת ספונטאנית של הגוף הפיזי המנטאלי והנפשי. הכיווץ הפיזי של הפירנאום מביא תועלת באחזקת האיזון ההורמונאלי ובגירוי והסדרת העצבים בתחתית האגן ובאמצעותם הסדרת האיברים הפנימיים. המולה-בנדהה משמשת לכן, כלי חשוב בטיפול בחוליים של הבטן התחתונה. למולה-בנדהה יש השפעה מידית ביצירת הרפיה מנטאלית ולכן עשויה לטפל בהרבה הפרעות פסיכוסומאטיות המושפעות באופן ישיר או לא ישיר ממתח וחרדה. השפעתה של המולה-בנדהה ברמה האנרגטית מוחלטת יותר מזו שעל הגוף פיזי או המנטאלי. היא משפיעה על המולהדרהה ועל התעוררות הקודליני. וזה מכין את האדם להתנסות רוחנית אמיתית.

 

היבטים אנטומיים ופיסיולוגיים
בלבול רב שורר סביב הדרך בה יש לבצע מולה-בנדהה, אילו שרירים מעורבים והיכן הם ממוקמים. פרשני כתבים סנסקריטיים עתיקים שלא היו מצויים באנטומיה הטעו אנשים לחשוב שיש שתי דרכים לתרגול המולה-בנדהה בעוד שיש בעצם רק דרך אחת לעשות זאת. מתרגמים רבים של הטקסט של ההתא-יוגה תיארו מולה בנדהה כלחיצת העקבים כנגד הפירנאום וכיווץ פי הטבעת.יש לציין שאימון זה הוא אשוויני מודרה. כתבים עתיקים מתארים כי מולה בנדהה מבוצעת על-ידי שחרור פי הטבעת וכיווץ הגוף הפירנאי.
בכל הכתבים מתייחסים רק לגוף הגברי. אצל הגברים העקבים ממוקמים ממול לפירנאום ומאחורי כיס האשכים ולפני פי הטבעת. אצל הנשים זה ממוקם גם בפירנאום ממול הואגינה החיצונית.
הפירנאום הינו קבוצת שרירים הנמשכת לאורך כל קרקעית האגן ומתייחסת גם לאברי השתן ולאזור פי הטבעת. המולה-בנדהה אינה כיווץ של כל האזור. הנקודה המדויקת של הכיווץ משתנה בהתאם למין. אצל גברים זה גוף הפירנאום ואצל נשים זה האזור סביב צוואר הרחם (cervix). כשהאדם הממוצע מכווץ את שרירי הסוגרים גם הפירנאום מתכווץ באופן לא רצוני. כיוון שכיווץ הפירנאום קשה למתרגל המתחיל, המרכיב הראשון בתרגול בהאתא יוגה הוא לנתק את הקשר בין סוגרי פי הטבעת והפירנאום. התנסות ותרגול אישיים יאפשרו להבחין באפקט השונה של כיווץ הפירנאום על הגוף הפיזי והמנטאלי.

 

פירנאום וגוף הפירנאום
חשוב להכיר את השרירים הבסיסיים הבונים את קרקעית האגן והפירנאום כדי לאמן את המולה בנדהה וכדי להבחין בינה ובין שתי טכניקות אחרות שניתן להפעיל באזור קרקעית האגן (אשואיני ווג'רולי). הפירנאום מונח במוצא האגן גבולותיו הפנימיים לפני גשר הפוביס (העצמות, שלפני אברי המין). ומאחורי קצה עצם הזנב. גבולותיו החיצוניים הם כיס האשכים/הדגדגן והעכוז. שרירי הפירנאום מתחלקים לשתי קבוצות:
א.      אלו שבאזור פי הטבעת בסוף מסלול העיכול.
ב.      אלו שבאזור השופכה והנרתיק.
קבוצות אלו קשורות ברקמה חיבורית ומושפעות זו מתנועתה של זו כך שהפעלה של קבוצה אחת בלבד דורשת מידת מה של מיומנות. שרירי הפירנאום בדרך כלל מנוצלים רק במקרה של הטלת שתן, "יציאה" או אורגזמה.
לא למדנו לבודד באופן מודע את שרירי האגן כפי שאנו נוהגים עם שרירי הידיים והרגליים בפעילותנו היום-יומית. יתכן שזה בגלל העובדה שהאזור במוח הקשור עם פעילות אקטיבית של הפירנאום קטן יותר ומפותח פחות מזה שקשור בפעילות אקטיבית של הידיים והרגליים. על-ידי תרגול פשוט של המולה-בנדהה האזור במוח הקשור עם הפירנאום יתפתח כך, שהמתרגל יוכל לקבל שליטה מלאה על תהליכים כהטלת שתן, "יציאות" והנאות מיניות. שריר האגן נדרשים בעיקר לפעולות אוטומטיות לא מודעות. זה מקשה על האדם להשתין ולהפריש צואה בו בזמן.
המשמעות של זה ליוגיסט המתחיל היא שכיווץ של חלק אחד של שרירי הפירנאום גורר כיווץ לא רצוני גם בחלקו השני ולכן קשה לתרגל וג'רולי ואשוויני מודרה מבלי לבצע מולה-בנדהה.
חשוב לדעת שהפירנאום אינו רק שריר אחד, אלא קבוצת שרירים דומים בשני המינים. צריך להיות מודע להבדל הברור בין הפירנאום, וגוף הפירנאום והגיד המרכזי של הפירנאום. גוף הפירנאום הוא צומת גידית-שרירית בגודל 2.5 – 4 ס"מ לפני פי הטבעת ובערך 5 ס"מ בתוך הגוף. לנקודה זו מתחברים שרירי האגן. שריר הפירנאום הרחב השטחי והעמוק משתלב עם הסוגר החיצוני של פי הטבעת ועם ה- levator ani. מבנה מרכזי וחיוני זה מפריד באמצעות גידים בין פי הטבעת ואיזור השופכה. לצומת הקומפקטית המושלמת הזו תפקיד חשוב לקרקעית האגן בקרב נשים אצלן יכול להיגרם יותר נזק באזור כתוצאה מלידות. זהו ציר סביבו הכול מתחבר ותומך.
אצל גברים גוף הפירנאום הוא נקודת מטרה למולה-דרהה צ'קרה. אצל נשים, זה יותר האזור האחורי של צוואר הרחם.
 
 היבטים נוירולוגיים ואנדוקרינולוגים
למרות שנראה שהמולה בנדהה עוסקת בחלקים התחתונים של הגוף, בדרך מניפולטיבית היא משפיעה על המוח ותפקודו הנוירולוגי והאנדוקריני בחלק העליון של הגוף. המולה בנדהה משפיעה על התנהגותנו אישיותנו ומצבנו הנפשי ע"י הפעלת השפעה חיובית וקואורדינטיבית על כל הגוף דרך המוח. המולה בנדהה עוזרת לאינטגרציה בין התפקודים הנוירולוגיים והאנדוקרינולוגים באמצעות האנרגיות של הגוף.
מערכת העצבים עובדת בתיאום עם המערכת האנדוקרינולוגית. מערכת העצבים מאפשרת תנועות עדינות מדויקות  ללא איחור (delay). מצד שני המערכת האנדוקרינולוגית מפקחת על המכניזם, מוסתת את המטבוליזם ואת מבנה התפקוד הבסיסי באופן איטי. שתי המערכות עובדות בהרמוניה וכל תא בגוף שומר על בריאותו ושלמותו של כל איבר, מבנה ותא אחר בגוף.

 

מערכת העצבים מתחלקת למספר מרכיבים:

מערכת העצבים המרכזית – מוח וחוט השדרה
מערכת העצבים הפריפרית – תנועה תחושה
מערכת העצבים האוטונומית – מוסתת את כל התפקודים האוטומטיים של הגוף.

 

ההיבטים הסימפתטיים של מערכת זו באים לידי ביטוי כשאנו חווים לחץ מתח או רגשות חזקים. המערכת עובדת כשאנו שלווים ומשוחררים. הדחף הראשון לכיווץ המולה מעורר את קליפת המוח במערכת העצבים המרכזית ההודעה עוברת דרך חוט השדרה והעצבים הפריפריים ואז ניתן לבצע את הכיווץ של מערכת העצבים האוטונומית.
סיבי המערכת הפארהסימפטטית שעיסוקם בהרפיה, נמצאים רק בין חוט השדרה הצווארי וזה של הסקרום. עם הגירוי של העצבים הסקראליים הפירנאום מתכווץ ביחד עם שליטה של מערכת העצבים הפארהסימפטטית וזה בא לידי ביטוי במנוחה והרפיה עמוקה של הגוף והנפש.
מערכת העצבים האוטונומית מפקחת על כל שינוי בסביבה הפנימית של הגוף. עם הופעת המולה בנדהה משתנה הסביבה הפנימית של הגוף: לחץ הדם יורד וכן קצב הלב והנשימה. התחושה הנעימה של ההרפיה חוזרת אל המוח דרך מערכת העצבים הפריפרית ושם "מנותחת" ע"י הרמות הגבוהות של קליפת המוח ועוברת להכרה לתחושה מודעת של הנאה.

 

המערכת האנדוקרינית
זוהי מערכת מפקחת אשר באמצעות בלוטות משחררת הורמונים למערכת הדם. בנוסף להיותה אחראית לתהליכים מטבוליים וביולוגיים בגוף ע"י איזון הורמונאלי היא משפיעה גם על האישיות והאופי. בגופנו קיימות 6 בלוטות אנדוקריניות. זוהי מערכת המוסתת את עצמה. כל המידע מן הבלוטות מתנקז אל הבלוטה הראשית  יתרת המוח ((Pituitary, ובאמצעות המוח משפיעה על מצב (well-being) הגוף. ברמה היותר עדינה, כל אחת מהבלוטות מתייחסת לאחת הצ'קרות. למרות שאף בלוטה אינה מתייחסת אל צ'קרת המולה-דרהה, הפילוסופים היוגים מאמינים שגוף הפירנאום הוא שריד של בלוטה שנעלמה במהלך האבולוציה. אימון המולה בנדהה מפעיל שריד זה ויש לו השפעה רבה על המוח על יתרת המוח בלוטת האצטרובל (pineal) וההיפותלמוס בו זמנית. אימון זה גם מעורר את בלוטות המין בשני המינים. זהו אימון המייצר אנרגיה בכל אזור האגן ומאפשר לתהליכים גופניים אחרים להתרחש. בשפת היוגה אנרגיה זו נקראת אוג'ס (ojas) ויכולה לעבור באמצעות טכניקות שונות לעבודה שימושית ויצירתית בכל הגוף וההכרה (mind). לסיכום, המולה בנדהה מאפשרת לרכוש שליטה על כל המערכת האנדוקרינית ולמלא את הגוף וההכרה באנרגיה, בגלל הקשר של הבלוטות עם הצ'קרות באמצעות שתי הצ'קרות המולהדרהה והשוואדישנה, היא שולחת אנרגיות דרך הגוף מעצימה אותו וגורמת לאישיות חיובית ודינאמית.
 
הציר האנדוקריני-עצבי
באמצעות האנרגיה המתקבלת דרך פיקוח על הבלוטות אנו יכולים להיות יצירתיים באופן מוחלט וספונטאני. באמצעות המולה בנדהה בשיתוף עם טכניקות יוגה אחרות אנו לומדים לתעל מרצון את האנרגיה העצבית כך שנוכל לפעול ביתר אצילות, בדרך זורמת, לביצוע משימות קשות יותר במיומנות רבה יותר. כשהמוח נהיה יותר מסודר ומסונכרן, אנו פועלים טוב יותר בכל הרמות עם יותר הבנה וכוח רצון ומסוגלים להשיג יותר עם יותר הסכמה וסיפוק.
 
 ההיבט האנרגטי
השפעתה העיקרית של המולה בנדהה היא על המערכת האנרגטית של גוף הפראנה והצ'קרה.
זוהי טכניקה אנרגטית (Pranic) יותר מאשר גופנית. זה דורש מאיתנו להיות מודע למולהדרהה בפירנאום, ושם להתמקד ולהתרכז באזור חבוי ונשכח של הגוף, אזור שלא בודדנו והתרכזנו בו בעבר. לכן יש לעשות זאת בעדינות. למרות שזה נראה כיווץ שרירים פשוט, העבודה העיקרית היא נפשית. כשהאנרגיה מתעוררת אנו נהיים יותר מודעים לצ'קרה ולמרכיבים הפיזיים של האיזור. במשך הזמן אנו לומדים להשביח את האנרגיה ולהפכה לכוח מכווץ יעיל יותר. כשהאנרגיה ה"פראנית" במולהדרהה צ'אקרה משתבחת, הפוטנציאל הרדום של האנרגיה משתחרר. התהליך בונה את עצמו ככדור שלג למעגל וירטואוזי של הגדלה מתמדת של הבריאות המודעות והאושר.
הפראנה הינה אנרגיית החיים של העולם נמצאת בכל מקום. אצל בני אנוש היא נמצאת בשתי צורות: אנרגיה גופנית ואנרגיה הכרתית. היא זורמת בגוף הפראני במסלולי כוח (nadis). מתוך 72,000 Nadis, של הגוף הפראני החשובים ביותר הם: ה -ida – מייצג את האנרגיה המנטאלית
Pingala -אנרגיה גופנית, Sushumna מייצגת את ההיבטים הגופניים והמנטאליים. לאורך הnadis של הSushumna  יש צ'קרות שעובדות בהעברה וויסות הפראנה אל הגוף דרך מרכזי העצבים והמערכת האנדוקרינית הממוקמים לאורך עמוד השדרה מהמוח אל קרקעית האגן.
בטנטרות כתוב כי מקורם של כל 72,000 ה – Nadis בגוף מה- medhra (היסוד, הבסיס) ב – Sukshma sharia(הגוף השמימי) ממוקמים מעל המולהדרהה. ה – medhra הוא מושב החיים בצורת משולש בגוף השמימי ומתייחס לעצבים הנקראים "זנב הסוס" (caudaequina) בגוף הפיזי,. זהו אגד של עצבים היוצאים מחוט השדרה בגובה הירך ועוברים למטה לקצה חוט השדרה וגוף הפירנאום. כיוון שכל ה nadis מקושרים למכניזמים של מערכת העצבים המרכזית האימון של המולה בנדהה מייצג גם כיווץ של מספר מתגים (מפסקים) במוח המעוררים הרפיה גופנית, מנטאלית ורוחנית.
 
 ההיבטים הטיפוליים של מולה בנדהה 
למולה בנדה תפקיד רחב בטיפול במחלות הן בהיבט התרפאותי והן בהיבט המניעתי.
בהיבט התרפאותי, היא מאפשרת לנו להשיג ולבנות מחדש מצב בריא במישורים הפיזי, הרגשי והמנטאלי. בהיבט המניעתי היא מאפשרת לנו לשמור על בריאות ולהרחיבה עוד יותר. זהו תרגול להטענה אנרגטית עם יתרונות לטיפול במחלות שמקורן מנטאלי או אנרגטי, וכן במקרים בהם יש ירידה באנרגיה הפיזית, חוסר איזון בגוף הפראני או בגוף המנטאלי.
בהיבט הפיזי, מולה בנדהה יעילה לטיפול במחלות כגון: עצירות, אולקוס, פרוסטאטה, זיהומים כרונים באגן, טחורים וכיו"ב. בגלל שהיא משחררת אנרגיה, היא גם מאוד יעילה בטיפול במחלות פסיכוסומאטיות וכרוניות. ההשפעות שלה מתפשטות בגוף דרך המוח והמערכת האנדוקרינית.
היא יעילה מאוד במקרים של אסטמה, ברונכיט, דלקת פרקים. אך צריך לטפל בכל אלו בשילוב עם פראנאיאמה, אסאנות, קריות קונדליני ומודרות ,תחת הדרכת מורה מתאים/ה או גורו.
גם במקרים של בעיות מיניות מולה בנדהה יעילה מאוד כמעצימה את החיוניות: היא מסייעת לנתב את זרימת האנרגיה המינית לפי הצורך. היא מסייעת להסיר אשמה, תסכול והדחקה של אנרגיה מינית, הקשורים לניתוב לא נכון של אנרגיית החיים, המוביל למחלות פסיכולוגיות, פסיכוסומאטיות ונוירוטיות. היא מסייעת במקרים של אימפוטנציה, פחד מביטוי מיני, או מכשל בביצועים מיניים וכיו"ב. וכך,תרגול של מולה בנדהה מסייע לבניה מחדש של יחסים מיניים נורמאלים ומספקים מעבר לרגיל.

 

יתרונות רפואיים לנשים:
מולה בנדהה מסייעת להקלה בכאבי מחזור, אך לא להשתמש בה כשהמחזור נעלם.
מצוינת להקלה בלידה, ולכן כדאי להשתמש בה לכל אורך ההיריון, כדי לשפר את האלסטיות של שרירי הוואגינה. וכמובן לאחר הלידה מצוינת לשיקום שרירי קרקעית האגן.
היא יעילה לסיוע/מניעת בריחות שתן וצניחת איברי האגן או היחלשותם.
מסייעת ומקלה בתקופת גיל המעבר ע"י איזון השינויים ההורמונאליים ומניעת תופעות מוכרות של תקופה זו כגון: לחץ דם גבוה,דיכאון, רגישות יתר ועוד.


כך תרגול מולה בנדהה יבטיח המשך חיים מספקים,בריאים ,מלאי מימוש וערנות מינית.
מולה בנדהה באופן כללי הינה כלי עוצמתי להרגעת הגוף וההכרה. היא משחררת את המתח המנטאלי המשתקף בדרכים שונות כגון: פוביה, מניה, היסטריה,דיכאון וחרדה. אפילו סכיזופרניה ופסיכוזות אחרות, הינן ברות טיפול, אם התגלו בשלבים מוקדמים, ע"י תרפיית מולה בנדהה. זאת מכיוון שמולה בנדהה משחררת מהמודע והתת-מודע חרדות וחסימות מודחקות היוצרות קושי בחיים.
אם הגוף בריא, מולה בנדהה מעצימה את הפעילות של המערכת הפאראסימפטתית, מורידה את קצב הנשימה ואת לחץ הדם, מורידה את כמות האדרנלין המשוחרר למחזור הדם ומייצבת את גלי המוח. כל המערכת האנדוקרינית מאוזנת מחדש וזה מוביל לייצוב של האישיות, וכתוצאה מכך המיינד יחוש רגוע, אופטימי,חיובי,ממוקד ובריא יותר.


יותר מכך, מתח מנטאלי בד"כ נספג אל מבנה השרירים בגוף ויוצר נוקשות ואף ספאזם, אולם, עפ"י הפילוסופיה היוגית, האפקט של המולה בנדהה יותר עוצמתי מכיווץ של כל שרירי הגוף יחדיו: כשמולה בנדהה מתורגלת עם כיווץ ושחרור, יחד עימה כל מערכת השרירים המחוברת לגוף הפירינאום מתכווצת ומרפה, וכך כל המערכת השרירית נהנית מהרפיה שלאחר הכיווץ.
תרגול מולה בנדהה מחבר אותנו לגוף ומלמד אותנו לשלוט בו במדויק ולחשוף את יכולתו האינסופית של המיינד.
מולה בנדהה היא כלי המשמש להעלאת המודעות שלנו ולמימוש הפוטנציאל האדיר שלה דרך עירור הקונדליני, ודרך גירוי של  ההכרה הלא מודעת, עולה אנרגיה מנטאלית מודחקת אל ההכרה המודעת , שם היא ניתנת לטיפול ומטוהרת/משוחררת מן הגוף. כאשר שחרור אנרגיה כזה קורה דרך מולה בנדהה ,תשוקות, חרדות ומתחים מודחקים עולים אל מעל לפני השטח. ואם, על דרך היוגה אפשר להתבונן בכל אלו ללא היקשרות והזדהות , זה יוביל לשחרור, טיהור והתחדשות.
מולה בנדהה פותחת דלת אל חופש,שמחה ,שחרור ומימוש של הפוטנציאל האינסופי הטמון בנו.
 
Buddhananda, S. (2001). Moola Bandha, The master key. India: Yoga Publication Trust, Munger, Bihar